.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Oct 4, 2018

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne


Energetyka słoneczna stała się ze względu na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska jedną z kluczowych gałęzi energetyki. Ogniwa fotowoltaiczne służą do bezpośredniej przemiany energii słonecznej w prąd. Umożliwia nam to tzw. zjawisko fotoelektryczne. Światło działające na ciało stałe wywołuje siłę elektromotoryczną, a to z kolei powoduje przepływ prądu w przewodzie elektrycznym. Urządzenia, które wykorzystują to zjawisko, nazywane są ogniwami fotowoltaicznymi lub fotoogniwami. Ogniwa fotowoltaiczne są powszechnie wykorzystywane w takich urządzeniach jak:
  • kalkulatory,
  • światła drogowe,
  • boje sygnalizacyjne.

Dzięki rosnących obniżkach cen związanych z ogniwami fotowoltaicznymi, zaczęły być również stosowane w domowych instalacjach fotowoltaicznych. Rdzeniem każdego ogniwa fotowoltaicznego jest krzem krystaliczny, który umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności w zamianie energii słonecznej na prąd. W budowie każdego przewodnika zostały wyróżnione dwa systemy "p" oraz "n". Zamknięcie obwodu stwarza możliwość przepływu prądu pod wpływem promieniowania słonecznego.

Aby zmaksymalizować moc ogniw fotowoltaicznych, łączone są one w ogniwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się o wiele lepsze napięcie, a co za tym idzie moc. W skład modułów ogniw fotowoltaicznych wchodzą zlutowane ze sobą ogniwa, które są przykryte warstwą antyrefleksyjną. Zadaniem warstwy antyrefleksyjnej jest wzmocnienie absorpcji promieniowania. Całość jest ochraniania przez szybę o wysokiej wytrzymałości oraz obudowane w aluminiowe osłony. W zależności od użytej technologii wyróżniamy:

  • krzem monokrystaliczny,
  • krzem polikrystaliczny,
  • krzem amorficzny.

Najlepszą sprawność posiadają kryształy monokrystaliczne. Główną cechą, po której je poznamy, to czarny kolor. Sprawność ogniwa jest w stanie nam powiedzieć, jaka ilość promieniowania słonecznego przetwarzana jest na energię elektryczną. Im większą uzyskamy sprawność, tym mniejsza będzie wymagana powierzchnia, aby uzyskać dany efekt.

 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl