.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

May 24, 2018

Doprowadzenie powietrza do kominka z wkładem oraz kominka otwartego


 
Utrzymywanie paleniska zapewnia nam regularne dostarczanie tlenu do paleniska oraz właściwa cyrkulacja gazów. Istotna jest ilość, ale również to, w jaki sposób dostarczamy powietrze. Jeśli dym cofa się do komina, trzeba reagować bardzo szybko, aby uniknąć zaczadzenia. Brak tlenu nie pozwala na właściwe przeprowadzenie procesu spalania. W starych domach, które nie spełniają standardów szczelności, problem z dostarczaniem tlenu do paleniska praktycznie nie istnieje. Tlen dostaje się np. przez nieszczelności w oknach lub w drzwiach, które umożliwią prawidłowy przebieg procesu spalania. Ogromną wadą takiego rozwiązania jest zwiększony koszt ogrzewania ze względu na nadmierne wychładzanie się pomieszczeń. W nowoczesnym budownictwie problem ten został rozwiązany, co oznacza efektywniejsze ogrzewanie pomieszczeń. Jednakże w tak hermetycznych pomieszczeniach kominki mogą wytworzyć bardzo silne podciśnienie, co może powodować powrót dymu do komina, a co za tym idzie do pomieszczeń. Ten problem bywa szczególnie uciążliwy w przypadku kominków otwartych. W przypadku kominków zamkniętych ten problem będzie o wiele mniej uciążliwy, ale również trzeba mieć świadomość cofającego się dymu. Do wielu kominków powietrze doprowadzane jest z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania, co ma eliminować w dużej mierze ten problem.
Średnio podczas godziny działania kominka spala się  6-8 m3 tlenu na kilogram drewna. W przypadku niektórych palenisk spalanie może sięgać do 2 tys. m3/kg. Ilość tlenu, która jest wsysana przez kominek otwarty, może być kilkakrotnie razy większa, aniżeli wielkość pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Jeśli nie zapewnimy wystarczającego poziomu tlenu dla paleniska, to kominek będzie wysysał powietrze z pomieszczeń. To z kolei może doprowadzić do zakłócenia funkcjonowania wentylacji, która będzie nawiewać powietrze z zewnątrz, zamiast pełnić funkcję wywiewną. Aby mieć pewność, jaką ilość tlenu musimy dostarczyć do paleniska, trzeba dokonać stosownych obliczeń. Obliczeń zazwyczaj dokonuje architekt, który jest odpowiedzialny za przystosowanie kominka do potrzeb inwestycji. Bazę dla obliczeń stanowić będzie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawarte w nim zostały następujące regulacje:
  • w przypadku zamkniętego paleniska trzeba doprowadzić 12 m3 powietrza na godzinę wraz z 1 kW mocy nominalnej dla zamontowanego wkładu,
  • do komina z otwartym paleniskiem trzeba dostarczyć taką ilość powietrza, aby minimalnie wynosiła 0,2 m/s.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest, aby doprowadzić świeże powietrze z zewnątrz odpowiednim przewodem bezpośrednio do paleniska. Przewód może być aluminiowy lub z odpowiedniego tworzywa, jeśli wymagane są szczególne właściwości. Przekrój nie ma większego znaczenia, ale ważne, aby powierzchnia była gładka. Przekrój powinien mieć co najmniej 200 cm2.

W domu, który jest podpiwniczony, przewód zazwyczaj jest zamontowany przy stropie piwnicy. Przewód musi być ocieplony, aby nie skraplała się na nim para wodna. Wylot najlepiej, żeby znajdował się pod kominkiem oraz miał łatwo wymienialny filtr. W przypadku niewystarczającej ilości powietrza muszą zostać uruchomione nawiewniki na oknach.
 
Zdarza się, iż po wyremontowaniu naszego domostwa poprzez szczelne drzwi oraz okna zaczyna brakować wystarczającej ilości powietrza, której wymaga palenisko. Jeśli kominek został zbudowany przy ścianie zewnętrznej, to możemy poprzez nią doprowadzić do niego wystarczającą ilość powietrza. W innym wypadku bardzo ciężko może być nam ukryć przewód, poprzez który będzie doprowadzone powietrze.
 
W nowoczesnym budownictwie bardzo często montowana jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć zrównoważoną ilość powietrza do pomieszczeń i nie potrzebne są dodatkowe przewody dostarczające powietrze do kominka. Ponadto taka wentylacja jest w stanie wytworzyć nadciśnienie, które wspomoże pracę kominka. W przypadku inwestycji, gdzie została zastosowana mechaniczna wentylacja wywiewna, nie ma możliwości zainstalowania kominka z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin. 
 
 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl